Premium High Density WPC Foam Board Sheets for Versatile Use
|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
Product Details
| Customization: | Available |
|---|---|
| Color: | Wood Color |
| After-sales Service: | 5years |
Shipping
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
Payment Guarantee
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Manufacturer/Factory & Trading Company
360° Virtual Tour
Secured Trading Service
Diamond Member Since 2010
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
Experienced Team
Fast Delivery
Standardized quality control
High Repeat Buyers Choice
The supplier has 9 foreign trading staff(s) and 9 staff(s) with over 6 years of overseas trading experience
The supplier can deliver the goods within 30 days
The supplier has a complete and standardized quality control process, check the Audit Report for more information
More than 50% of buyers repeatedly choose the supplier
Sign In to see all verified strength labels (22)
Find Similar Products
Basic Info.
- Model NO.
- JY-E52
- Warranty
- 2years
- Material
- PVC
- Kind
- PVC Plastic Sheet
- Water Absorption
- <0.01%
- Contraction Percentage
- <0.4%
- Tensile Strength
- 81~130MPa
- Density
- 0.5-0.8g/cm3
- Thickness
- 5-30mm, Customized
- Size
- 1220*2440mm, Customized
- Sample
- Available
- Transport Package
- PE Bag or Carton or Pallet
- Specification
- ISO9001: 2008
- Trademark
- Pluswin
- Origin
- Zhejiang, China
- HS Code
- 392112
- Production Capacity
- 1000 Tons/Month
Packaging & Delivery
- Package Size
- 244.00cm * 122.00cm * 5.00cm
- Package Gross Weight
- 100.000kg
Product Description
| Item | WPC FOAM BOARD |
| Place of Origin | Zhejiang, China |
| Brand Name | Pluswin |
| Model Number | JY-E52 |
| Thickness | 5-30mm |
| Size | 1220*2440mm, customized |
| Density | 0.5-0.8g/cm3 |
| Color | Wood color |
| Feature | Non-toxic/ Waterproof/ Eco-friendly |
| Application | Furniture/ Decoration/ Cabinets |
| Sample | Available |



Hangzhou Jiaying (Pluswin)
We have been a leading manufacturer in this industry for the past 16 years.