|
Still deciding? Get samples of $ !
Order Sample
|
| Customization: | Available |
|---|---|
| After-sales Service: | 15 Years |
| Warranty: | 2 Years |
| Shipping Cost: | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
|---|
| Payment Methods: |
|
|---|---|
| Support payments in USD |
| Secure payments: | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
|---|
| Refund policy: | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
|---|
Suppliers with verified business licenses
Audited by an independent third-party inspection agency
WPC foam board is a highly durable and safe material used for construction purposes. It is a mixture of wood fibers/wood flour and thermoplastics. WPC panels are also made of inorganic fillers and plastic composites. Wood and plastic composites can also be used as a strong, high-quality coating option.
Specification of our PVC Celuka foam board:
| Model No. | JY0324 |
| Size | 4'x8' ,4'x6' ,4'x10' |
| Thickness | 5-30mm |
| Density | 0.45-0.90g/cm3 |
| Tolerances | 1) ±5mm on width. 2) ±5mm on length. |
| Color |
Yellow Wooden Color as Photo |
Key features of our WPC Foam Board:
· 100% Water Proof
· Smooth flat and consistant surface
· Fire resistant (self extinguishing)
· Easily worked with conventional tools
· Easily fabricated
· Suitable to be printed, painted or laminated
· Weather resistant
Application of PVC foam Board
Furniture/Construcktion/Building Material


